Cookies in Use
"Dedicated to the preservation of Standard Cars 1903-1963"

Dedicated to the preservation of Standard Cars 1903-1963

Click here to join the club

Click here to renew your membership

This is YOUR club site, help us to keep it interesting for everyone by sending us articles

Prize Winners at 2013 Standard International Rally


Distance  Award  Graham Brown, who drove over 470 miles each way in his 1957 Super 10157 XUP


Class Winners

                                 Third                                                                         Second                                                                                  First

Class 11 Open

Bob Richardson 1937Austin Clifton AWV 291             Andrew Williams 1938 MG TA EXT 274                       Roy Hickman 1952 Jowett Jupiter XME 740

Class 1  Vintage

Not awarded                                                                     Not awarded                                                                      Steven Birt 1930 Teignmouth  KR 6847

Class 2 Post Vintage

David Garforth 1934 12 BKE 19                                   Tony Mansbridge 1934 10 AEL 560                               Peter Mason 1934 10/12 DL   MJ 8225

Class 3 Coachbuilt

Not awarded                                                                     Dave Salter 1934 Tickford 10hp BLN 658                     Mike Taylor 1934 SS II Jaguar UG 9963

Class 4 Flying and Postwar

David and Lynn Gilding 1948 14 KKO 201                  Stephen Barr 1939 Flying 9 BTP 760                             David and Lynn Gilding 1938 Flying 9 EXL 217

Class 5 Vanguard I and II  

Ray Horne 1955 Vanguard II VKX 962                         Bob Moore 1953 Vanguard II NDU 372                          Neil James 1952 Vanguard 1A MXP 670

Class 6 Vanguard III Ensign, Sportsman Vignale

Geoff Cattermoul 1959 Vignale GS 3130                    Peter Foster 1959 Vignale VOY 407                              Robin Wilson 1959 Vignale Estate 303 FKN

Class 7 50s Standard 8

Mark LaTurner 1958 8 Goldstar YOU 504                   David Hicks 1959 8 Goldstar WUF 536                         Peter Lockley 1957 8 Goldstar RCJ 981

Class 8  50s Standard10s Pennants/Companions

Geoff Winnicott 1957 Super 10 PKB 126                    Ray and Dianne Ferris 1959 Pennant WLT 117           Nigel Tinkler 1955 Ten 325 FMG

Class 9  Modifieds

 Not awarded                                                                   Graham Brown 1957 Super 10 157 XUP                      Tony Pounder 1958 Ten WHP 109

Class10 Commercials/Military

Not awarded                                                                    John Huckle Vanguard Wrecker LNN 938                     Phil Gates and John Shearman 1952 Vanguard

                                                                                                                                                                                      1A Pick Up 321 FXO

Class 11 Master Class

Not awarded                                                                    Peter Darby 1948 14 RSL 792                                      Norman Pyart 1956 Super Ten WAU 850

Class 13 Any Triumph

Not awarded                                                                    Peter Batten 1949 Triumph Roadster FO 5716           Robert Browett 1967 TR4A SPK 525F


David Eley Cup - Best "Small Car" Engined car Nigel Tinkler 1955 Ten 325 FMG

Best Original Prewar Standard  Steve Lovegrove 1934 10 WF 6766

Best Original Postwar Standard  Paul Robins 1955 Vanguard Phase 11 VKR 11

Best Convertible or Open Tourer  Dave Salter 1934 Tickford 10hp BLN 658

Best Flying Eight/Nine (Medcalf Trophy) David and Lynn Gilding 1938 Flying 9 EXL 217

Best Standard (Car of the Show) Mike Taylor 1934 SS II Jaguar UG 9963